Lingoholic

Német névelők – áldás vagy átok?

Német névelők – áldás vagy átok?

Hogy a csudába lehet megjegyezni őket?

superhero-2503808_1280.jpg

 

Legyünk őszinték. Lehet szeretni a német nyelvben a főnevekhez tartozó névelőket? Meg lehet jegyezni őket könnyedén? Nem a következő 5 percre, hanem úgy igazán, hosszú távra?

 

 

A német “der-die-das” testvérek sokak számára hírhedtek. Az rendben van, hogy hímnem, nőnem, semlegesnem, de hogy melyik főnévhez melyik tartozik, egyáltalán nem mindig egyértelmű.

 

 

Emlékszem, mikor 12 évesen először voltam németórán, és ledöbbentem, hogy a Mädchen (lány, kislány) szó semlegesnemű...azonnal megéreztem, hogy itt valami turpisság van. Magamra vettem, megsértődtem, én például soha nem éreztem magam semlegesneműnek. Akkor mire jó a nőnem???? Grrrrr. És mi a helyzet a logikával? A többi főnévnél is erre számítsak?

 

 

Lényeg ami lényeg, sokszor logikusan adja magát, melyik névelő tartozik a főnévhez, sokszor egyáltalán nem. Amikor pedig az ember azt hinné, kezdi érteni a szabályrendszereket, akkor előkerülnek a kivételek. Kinek hiányzik ez?

 

 

Térjünk a lényegre. Van kiút! Hálás lettem volna, ha valaki még a kezdet kezdetén felhomályosít mondjuk a különböző színek használatáról és a Superman-technikáról.

 

 

Kezdjük a magától értetődővel (bár ha annyira magától értetődő, én miért nem jöttem rá évekkel ezelőtt????):

 

 

A különböző színek használata (írásban és képzeletben)

 

 

Le kell szögezni már a legelején, vagy attól a pillanattól kezdve, hogy az ember agyában megvillan a szikra, hogy a német tanulásához színes ceruzák / tollak kellenek!

 

 

A füzetben, ahová szavakat firkálunk, már a legeslegelején tisztázni kell, melyik főnév játszik a hímneműek, melyik a nőneműek és melyik a semlegesneműek csapatában. Például nálam kék, piros és zöld színek játszanak. Kéket használok a hímnemű, pirosat a nőnemű, zöldet a semlegesnemű főnevekhez. Persze mindenki szíve joga a saját ízlését követni, a Te füzeted, a Te tudásod, a Te módszered!

 

 

Csavarjunk még egyet a dolgon. Az is fontos, hogy ne csak színesen írogassuk a szavakat, hanem képzeljük el őket. Például mindig az egyik kedvenc főnevem volt (nem tudom miért :D) a kulcs, der Schlüssel. Adj magadnak pár másodpercet, képzeld el a kulcsot, méghozzá szigorúan kék színűnek (vagy a saját hímnemű színednek megfelelően). Bizony, nálam minden német nő piros hajjal szaladgál az utcán a képzeletemben (nő – die Frau). Ergó ne csak a füzetedben szerepeljenek színesen a főnevek, hanem a képzeletedben is. Ízlelgesd kicsit a szavakat, szánj rá pár másodpercet, hogy elképzeld őket.

 

 

Ha ennyi mégsem lenne elég, jöjjön az igazi löket, ami szerintem az aduász.

 

 

A már emlegetett Superman-technika

 

 

Szeretném azt állítani, hogy az én fejemből pattant ki, de sajna nem így van. Michaeltől, a Smarter German némettanárától hallottam róla. Ettől persze nem kevésbé értékes a technika :D.

 

 

Nos, érdekel? Egyszerű dologról van szó, és mégis olyan nagyszerű!!!

 

 

Vegyük az előbb már említett kulcs szót (der Schlüssel). Csukd be a szemed és lásd, ahogy Superman repül egy kék kulccsal a kezében. A kulcs jó nagy, szerepel rajta egy S betű, mivel Superman saját házát nyitja. Ott repked a felhők felett, szorítja a kék kulcsot, ki ne essen a kezéből.

 

 

Kapisgálod már miről van szó? Nem azt kell ismételgetni unalomig vagy 100szor, hogy der Schlüssel, der Schlüssel, der Schlüssel, hanem az ember megalkotja ezt a képet, és soha nem felejti el, hogy a kulcs hímnemű.

 

 

Például a szék is hímnemű, der Stuhl. Az én fejemben kék a szék színe, és Superman ül rajta, a köpenye beteríti a szék háttámláját. Olyan szilárdan ül rajta, ki sem lehetne rángatni alóla.

 

 

Minden hímnemű főnévről alkotott képedben szerepeljen Superman!

 

 

Nőnemek esetében gondolj valakire, aki eszedbe jut arról a szóról, hogy igazi nő. Teljesen mindegy ki az, lényeg, hogy a Te fejedben ez a kép stabil legyen. Nálam egyébként Jakupcsek Gabriella a német nőnemű főnevek asszisztense. A villa (die Gabel) nőnemű szó, szóval nálam Jakupcsek egy nagy piros villával húsdarabokat eszik, amik állandóan kipattannak a tányérról, le a földre, és a nagy piros villával kell őket még a földről is összeszedni.

 

 

Sületlenség? Persze, hogy az, de ettől megjegyezhető, és ami még nagyon fontos, szórakoztató!

 

 

A semlegesnemhez a kisbaba képét használom (das Baby), és kifejezettem szórakoztatónak találom, amikor például elképzelem mire képes egy zöld bodyba öltöztetett túlsúlyos (túlsúly – das Übergewicht) kisbaba.

 

 

Visszatérve a címben feltett kérdésre, szerintem így lehet az átkot (a fránya megjegyezhetetlen névelőket) áldássá fordítani. Vicces képeket alkotok a standard szereplőimmel (Superman, Jakupcsek és egy kisbaba), színesen látom a dolgokat és jól szórakozom közben.

 

Az esélyek, hogy a helyes névelő ragad meg, hirtelen sokkal sokkal magasabbak lesznek.

 

Ti milyen képeket alkottok az egyes nemekhez?

4 komment nyelvtanulás német nyelvek ötlet szókincs tanulástechnika német névelők memóriatrükk Tovább
Német névelők – áldás vagy átok? Tovább
Facebook Tetszik
0
4 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Hogyan és mit olvassunk idegen nyelven? Hogyan és mit olvassunk idegen nyelven?
  • Anyanyelvű beszélgetőpartnerek, hol vagytok? Anyanyelvű beszélgetőpartnerek, hol vagytok?
  • 3 oldal, ahol dalszövegekkel fejlesztheted a nyelvtudásodat 3 oldal, ahol dalszövegekkel fejlesztheted a nyelvtudásodat
  • Saját tapasztalataim a Goldlist módszert illetően Saját tapasztalataim a Goldlist módszert illetően
  • Keressük a nyelv aranyát, avagy a Goldlist módszer Keressük a nyelv aranyát, avagy a Goldlist módszer

A bejegyzés trackback címe:

https://lingoholic.blog.hu/api/trackback/id/tr5912873020

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

zsuzska169 2017.09.19. 03:09:10

Wowowow! Bárcsak az én némettanárom így tanította volna! (Persze őneki anyanyelve volt, úgyhogy még a legalapvetőbb _szabályokat_ sem mondta el. Mondom, rossz tanár volt.)
Úgyhogy évtizedekig véletlenszerűen mondtam egy-egy névelőt - miközben amúgy folyamatosan és érthetően beszéltem (akár függő beszédben is:)
Szóval most köszönöm ezt a trükköt, még a végén megtanulok megint németül!
Válasz erre 

SzGabriell · https://www.facebook.com/lingoholic/?modal=admin_todo_tour 2017.09.19. 07:33:52

@zsuzska169: Kedves Zsuzska! Örülök, hogy tetszik a trükk :) Igen, az azért szerencse, hogy helytelen névelőkkel is lehet folyamatosan és érthetően beszélni. A helyes névelőhasználat inkább egy plusz jó érzést ad :)
Válasz erre 

Skywatcher 2017.09.19. 12:28:46

Érdekes technika, de szerintem nem működik. Legalábbis komolyabb, folyó élő beszédben nem. Egyszerűen nincs idő előkaparászni ezeket a képeket, kék kulccsal repülő kék szupermenekről és zöld metrókocsikról. Ott beszélni kell, és ráadásul többnyire ragozni, tárgyas, részes, stb esetben.
Én már rég feladtam. 25 éve kezdtem németül tanulni, ma már nem adnak el kint, sőt, üzleti megbeszélésem is volt németül. 90%-ban eltalálom a nemeket, de ez csak és kizárólag gyakorlat kérdése. Ha 100x hallottad a kifejezést egy echte némettől, akkor rádragad. És te is úgy használod. Addig meg nem. Egyébként kb mindenki lexarja kint, nem fog a boltos azért nemkiszolgálni, mert rosszul kéred a 10 börtchent. :)
Válasz erre 

SzGabriell · https://www.facebook.com/lingoholic/?modal=admin_todo_tour 2017.09.19. 15:11:57

@Skywatcher: Szia! Köszi a véleményt! Egyetértünk abban, hogy a kommunikáció előbbrevaló a névelőknél, és a legtöbb helyzetben nem szakad le a plafon, ha az ember rossz névelőt használ. És gratulálok, hogy a fentiek szerint az életszagú helyzeteket Te tudod kezelni, ez szuper! Számomra inkább egy magasabb nyelvi szintet képvisel, ha az ember ezt a névelő dolgot is megugorja, de ahogy mondtam, enélkül sincs gond a megértéssel. Persze hagyományos szódolgozatnál, írásbeli nyelvvizsgánál, stb is jó, ha az ember jól választ :D Viszont ragozni akkor is kell, ha az ember hagyományos módon tanulja a névelőt, és szerintem egyáltalán nem tart tovább a kis szuperman képet előkaparni, mint azt végiggondolni, hogy akkor most der, die vagy das. A képet megalkotni eltart pár másodpercig, de utána villámgyorsan be lehet vetni elő beszédben is. Ahogy Te is írtad, gyakorlat kérdése. Viszont mindenkinél más technika válik be, lehet nem ez a módszer a Te utad :) Jó némettanulást és élvezd megszerzett tudásod gyümölcsét! :)
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Instagram

Lingoholic

Szia! Szabó-Szűcs Gabriella vagyok, nyelvtanítással és nyelvtanulási technikákkal foglalkozom. Angol és német nyelvet tanítok, de beszélek spanyolul is, ezért alkalomadtán egy-egy spanyolóra is keveredik a sok angol és német közé. Abszolút odáig vagyok a munkámért, az a mázlista vagyok, aki pont azzal foglalkozik, amivel szeretne. A tanítás mellett a tanulás is az életem részét képezi; egyfelől a beszélt nyelveket igyekszem magasabb szintre emelni, másfelől új nyelvet is szívesen tanulok. Miről olvashatsz nálam? Nyelvtanulásról természetesen :) Tippek, ötletek, motiváció, tapasztalat és egyéb témák. Gyere, nézz szét, hátha akad valami fogadra való :) Üdv, Gabi

Keresés

Címkék

angoltanulás (1) angol haladó (1) angol középfok (1) angol nyelvtanuló oldalak (1) angol újrakezdő (1) anyanyelvű beszélgetőpartner (2) beszélgetőpartner (3) dalszöveg (1) deutsche welle (1) Difusón (2) exntenzív olvasás (2) felsőfok (1) film (2) Goldlist (5) haladó német (2) hatékonyság (1) idő (5) idő management (4) intenzív olvasás (1) jojo (1) kezdet (1) kezdő német (1) memóriatrükk (1) mit olvassak németül (1) motiváció (8) német (6) német B1 (1) Német C1 (1) német könnyűzene (1) német névelők (1) német zene (1) nyelvek (10) nyelvtanulás (15) nyelvtanulási tippek (3) nyelvtanulós alkalmazások (1) olvasási tippek (2) olvasás idegen nyelven (2) ötlet (15) rutin (5) sikeres tanulás (8) spanyol (4) spanyol C1 (1) személyes (5) szókincs (7) szórakozás (8) tanulástechnika (10) Címkefelhő

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Archívum

  • 2019 október (2)
  • 2019 február (2)
  • 2019 január (2)
  • 2018 december (4)
  • 2018 március (1)
  • 2017 szeptember (2)
  • 2017 június (1)
  • 2017 május (4)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Egyéb

Nyelvtanulás szenvedéllyel
süti beállítások módosítása
Dashboard