Lingoholic

Saját tapasztalataim a Goldlist módszert illetően

Saját tapasztalataim a Goldlist módszert illetően

 

 

Vallomással kell kezdenem...neeem ne szaladj el, semmi kínos, olvasd nyugodtan tovább!

 

 

 

Első  gondolatok

 

 

Tudod, amikor először hallottam a Goldlist módszerről, olyan fura volt nekem ez az egész.

 

 

Mi az, hogy kijegyzetelek szavakat, és félreteszem a füzetet? Ráadásul két hétre??? Mi az, hogy nem kell velük azonnal dolgoznom, mint az őrült? Se mondatokba behelyettesíteni, se történetet mesélni velük, se semmi extra meló, csak leírni, hangosan felolvasni, majd félretenni. Hááát, nem is tudom...

 

 

A következő gondolatom viszont az volt, hogy a csudába is, olyan emberek használják ezt a technikát (többek között ezt a technikát), akik több nyelven beszélnek felsőfokon, ízig-vérig poliglottok. Ha ők dícsérik és használják, akkor csak lehet benne valami….végülis ők tuti tudják mit beszélnek…

 

 

Szóval belevágtam én is, és pár nap után rákaptam. Tetszett a szép kis füzetem, és a körítés hozzá, hogy ez nem is igazi tanulás, “csak” valami kis relaxációs, nyugis, szépen írós “cókmók” (=tevékenység).

 

 

 

Az első két hét...

 

 

Alig vártam, hogy elteljen az első két hét, visszatérhessek a legeslegelső listácskámhoz, és új színnel firkantsam le a szavak 70%-át.

 

 

Kíváncsi voltam, mire fogok emlékezni. Megmondom őszintén, eléggé elkenődtem, mert úgy éreztem, alig maradt meg valami. Nyilván képben voltam azzal, hogy a módszer alapján hivatalosan a szavak kb. 30%-ára fogok emlékezni. De amikor az ember elkezdi kikérdezni saját magától a szavakat, az idegen nyelvű oszlopot letakarva, mégis olyan keserédes ez az egész. Ahelyett, hogy pipálnám a sorokat, mint a kisangyal, hogy ez is , ez is jó, ez is jó, rajzolgathattam a tömött vagy üres karikákat. Ami ugye annyit tesz, legalábbis nálam, hogy részben emlékeztem, vagy éppen gőzöm sem volt a szóról.

 

 

Utána megszámolgattam kis sóhajjal, hogy hány szóra is emlékeztem pontosan, és rájöttem, hogy kb. a 30%-ára :D 20 szónál ez olyan 6 szó körül van. Én 7-re emlékeztem pontosan, nem is olyan rossz.

 

 

Amikor ezt tudatosítottam magamban, már vígabb lelkiállapotban írtam fel a jobb oldalra a dátumot, és írtam a listát, szép zöld színnel. Szóval igen, ne feledjétek, hogy a szavak 70%-ával dolgozunk tovább, és ez nem olyan kevés...teljesen normális, ha csak kb 5-6-7 szóra emlékszel :) Csak így tovább! Minél több szűrés, annál rövidebb a lista és annál nagyobb a szókincsed, hurráá.

 

 

 

Mélyrepülés

 

 

Aztán persze derűre ború.

 

 

Bevallom, amennyire vártam, hogy elteljen az első kritikus izgis két hét, olyan könnyen belecsúsztam 1-1 listánál a közel két hónapba is. Ez az ajánlott maximális idő, ami eltelhet két szűrés között.

 

 

Tél volt, ovis gyermekem egymás után hozta haza a vírusokat, kistesó elkapta, én meg alig vártam, hogy egyszer vége legyen a sok lázcsillapítással telt éjszakának. Az aranykutatás a háttérbe szorult. Akinek kisgyerekei vannak, az tudja miről beszélek, akinek meg nem, az tuti találhat más kifogást, amiért elfelejtkezik a listáiról. Persze csak icike-picike időcskére!

 

 

Ennek a kis kitérőnek az lenne a lényege, hogy a két hónap azért elég sok idő. Ha közel ennyi idő telt el, nem emlékeztem a 30%-ra. Volt, hogy csak 3-4 kifejezést tudtam felidézni (de légyszi ne mondd meg senkinek, ég a fejem miatta…). Ha lehet tehát, ne várj ilyen sokat, a sikerélmény érdekében :)

 

 

 

A hosszúsági tényező

 

 

Másik tanulság, hogy hajlamos vagyok túl hosszú mondatrészeket kiírni, mert az úgy olyan jó ötletnek tűnik.

 

 

Persze rendben van, hogy lehetőleg ne egyedülálló szavakat tanuljunk, hanem több szót összekapcsolva. De azért ne legyen túl sok szó. Egyfelől, mert nem fér ki az idegen nyelvű szöveg is és a magyar fordítás is egy sorba, és akkor extrém módon tömöríteni kell a betűket. Másfelől, 3-4 összekapcsolt szóra azért sokkal könnyebb emlékezni, mint 6-7-re.

 

 

 

Az ideális nehézségi fok

 

 

Belefutottam abba a hibába, hogy alkalmanként túl nehéz szöveggel dolgoztam.

 

 

Az előző bejegyzésemben ugye írtam, hogy jobb szeretek valamilyen érdekes szöveggel dolgozni, mintsem valamiféle szótárból írosgassam ki a szavakat. Igenám, de megesett, hogy a szöveg érdekes volt ugyan, de nekem elég nehéz. Értettem valamennyire, hogy miről van szó, de egy kis oldalnyi szövegecskéből kerekedett legalább 3*20 egységnyi lista, szóval 60 szó vagy szókapcsolat. Ez nagyon sok.

 

 

Ha ismeretlen szavakkal teletűzdelt szöveget választottam, akkor az élvezhetőségi faktor jelentősen csökkent, és azokból a listákból alig emlékeztem valamire az első szűrés után. Olyan szörnyű volt, senkinek nem kívánom azt az élményt!!! De komolyan :D

 

 

 

A füzet bűvöletében

 

 

Van valami, amiről bebizonyosodott, hogy tényleg nem csak rizsa ebben a technikában, hanem szuperfontos.

 

 

A szép füzet!!! Egy-egy kevésbé dinamikus napon, amikor az ember lányában / fiában nem teng túl a motiváció (nekem nincs ilyen mondjuk, de neked hátha, csak azért írom :D), akkor sokat jelent, hogy rápillant a szép kis füzetére, és kedve kerekedik írni bele. Nem szuper?

 

 

 

Csak nyugi, relaxálj

 

 

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy itt nem kell erőltetni a tanulást.

 

 

Nem szükséges mantrázni, hogy “emlékezz, emlékezz”, teljesen görcsmentes a folyamat.

 

 

Az én dolgom annyi, hogy szépen írok, az agyam pedig majd kiválasztja, mit jegyez meg első körben. Mivel nincs benne ez az igazi, vérre menően tudatos tanulás, fáradtabb, zsúfoltabb napon is nagyobb kedvvel ül le az ember szavakat irkálni. Ha nem is rukkolsz elő új listával, lehet szűrni a régieket, ahol már lejárt a két hét. Az egész nem tart tovább 10-15 percnél, és olyan relaxálósan megnyugtató dolog. Ráadásul boldogít a tudat, hogy aznap is haladtál valamit.

 

 

 

 

A kisördög és a teszt

 

 

A kisördög persze ott motoszkált bennem, hogy elővegyem a régi listákat is, több hónap után. Azokat, amelyek már szűrve voltak.

 

 

Arra voltam kíváncsi, vajon tényleg több hónap után is emlékszem-e azokra a szavakra, amelyeket még a legelején kiszórtam? Tudod, amelyek mellé pipát tettem, mert már az első két hét után emlékeztem rájuk. Ezeket a szavakat utána ahogy illik, nyugton hagytam, többé nem volt velük dolgom.

 

 

És képzeld, emlékeztem rájuk! Ez olyan jóóó érzés volt! Évek még nem teltek el a legeslő listám óta, de cserkészbecsszóra mondom, a tesztet mondjuk 2 év múlva ismét megejtem. Majd értesítelek a fejleményekről! :D

 

 

Következtetés

 

Ha észben tartjuk, hogy ezzel a módszerrel nem pikk-pakk egyszerre tanuljuk meg szavak százait, hanem hosszú távon és hosszú távra építjük a szókincsünket, akkor varázslatosan működik.

 

 

Igen, ez azt jelenti, hogy eléggé időigényes a folyamat, még akkor is, ha naponta több listát is készítünk. Ennél a technikánál ezt az árat kell megfizetni azért, hogy alaposan rögzülhessenek a szavak.

 

 

Ha két hét múlva nyelvvizsgázol, és épp észbe kaptál, hogy még sehol nem állsz a felkészüléssel, akkor nem ez a te módszered :)

 

 

 


Szólj hozzá! személyes szókincs Goldlist Tovább
Saját tapasztalataim a Goldlist módszert illetően Tovább
Facebook Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Hogyan és mit olvassunk idegen nyelven? Hogyan és mit olvassunk idegen nyelven?
  • Nyelvet tanulni senkinek sincs ideje Nyelvet tanulni senkinek sincs ideje
  • Zúgj bele a németbe! Mondjuk a zenén keresztül Zúgj bele a németbe! Mondjuk a zenén keresztül
  • Ismerkednél a némettel? Ismerkednél a némettel?
  • Van időd nyelvet tanulni? Hja, akkor könnyű Neked! Van időd nyelvet tanulni? Hja, akkor könnyű Neked!

A bejegyzés trackback címe:

https://lingoholic.blog.hu/api/trackback/id/tr9912537325

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Instagram

Lingoholic

Szia! Szabó-Szűcs Gabriella vagyok, nyelvtanítással és nyelvtanulási technikákkal foglalkozom. Angol és német nyelvet tanítok, de beszélek spanyolul is, ezért alkalomadtán egy-egy spanyolóra is keveredik a sok angol és német közé. Abszolút odáig vagyok a munkámért, az a mázlista vagyok, aki pont azzal foglalkozik, amivel szeretne. A tanítás mellett a tanulás is az életem részét képezi; egyfelől a beszélt nyelveket igyekszem magasabb szintre emelni, másfelől új nyelvet is szívesen tanulok. Miről olvashatsz nálam? Nyelvtanulásról természetesen :) Tippek, ötletek, motiváció, tapasztalat és egyéb témák. Gyere, nézz szét, hátha akad valami fogadra való :) Üdv, Gabi

Keresés

Címkék

angoltanulás (1) angol haladó (1) angol középfok (1) angol nyelvtanuló oldalak (1) angol újrakezdő (1) anyanyelvű beszélgetőpartner (2) beszélgetőpartner (3) dalszöveg (1) deutsche welle (1) Difusón (2) exntenzív olvasás (2) felsőfok (1) film (2) Goldlist (5) haladó német (2) hatékonyság (1) idő (5) idő management (4) intenzív olvasás (1) jojo (1) kezdet (1) kezdő német (1) memóriatrükk (1) mit olvassak németül (1) motiváció (8) német (6) német B1 (1) Német C1 (1) német könnyűzene (1) német névelők (1) német zene (1) nyelvek (10) nyelvtanulás (15) nyelvtanulási tippek (3) nyelvtanulós alkalmazások (1) olvasási tippek (2) olvasás idegen nyelven (2) ötlet (15) rutin (5) sikeres tanulás (8) spanyol (4) spanyol C1 (1) személyes (5) szókincs (7) szórakozás (8) tanulástechnika (10) Címkefelhő

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Archívum

  • 2019 október (2)
  • 2019 február (2)
  • 2019 január (2)
  • 2018 december (4)
  • 2018 március (1)
  • 2017 szeptember (2)
  • 2017 június (1)
  • 2017 május (4)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Egyéb

Nyelvtanulás szenvedéllyel
süti beállítások módosítása
Dashboard