Tettem egy ígéretet a legutóbbi cikkemben, hogy mutatok pár oldalt, illetve alkalmazást, ahol pikk-pakk, szemhunyásnyi idő alatt találhatsz magadnak anyanyelvű beszélgető- vagy levelezőpartnert, szinte minden nyelven.
4 lehetőséget fogok mutatni (de van egyébként több is), amelyeket egytől-egyig arra találtak ki, hogy TE találj olyan embereket, akikkel a tanult nyelven tudsz beszélgetni. Ráadásul ingyen. Oké, vannak fizetős funkciók is, de az ingyenes változat is rengeteg lehetőséget rejt magában.
Az alapkoncepció: Te segítesz másnak, aki a Te anyanyelvedet szeretné elsajátítani, és a beszélgetőtársad is segít Neked a célnyelved tanulásában.
1. ITALKI
Az italki már jó ideje biztosít lehetőséget nyelvtanulásra, megbízható és szuper. Először is regisztrálj (persze ingyenesen), add meg az anyanyelvedet, és azt, hogy milyen nyelven vagy nyelveken beszélsz, milyen szinten. Ha egy kis bemutatkozó szöveget is írsz, még könnyebben találsz olyat, aki csacsog Veled.
Hogyan találsz beszélgetőtársat?
A Community gombra kattintva válaszd ki a Language Partners opciót.
Itt megadhatod az áhított beszélgetőtárs „paramétereit”. Milyen nemű, honnan származik, hol él, anyanyelvi beszélője-e a nyelvnek, amit Te tanulsz.
Bár nagyon kézenfekvőnek tűnik, nem biztos, hogy mindig az a jó választás, ha anyanyelvűt választasz. Lehet találsz olyat is, aki magas szinten beszéli az általad tanult nyelvet és tudtok együtt gyakorolni.
Nyelvi partnerként főleg olyan embereket fogsz találni, akik nyelvtanulók, mint Te magad is. Nem biztos, igazából nem is valószínű, hogy nyelvtani szabályokat is tudnak magyarázni (ami szerintem egyáltalán nem gond). A hangsúly a beszélgetésen van.
Először italkin keresztül tudtok kicsit levelezni, ezután csak rajtatok áll, hogyan és mikor beszélgettek, esetleg csak leveleztek.
Anyanyelvű tanárt is kereshetsz.
Ez már fizetős funkció természetesen. A 'Find a teacher' opciót kiválasztva kereshetsz számodra szimpatikus, szakképzett nyelvtanárokat, akiknek többsége a saját anyanyelvét tanítja, elérhető áron.
Sokszor megtekinthetsz egy mini bemutatkozó kisfilmet a tanárról, láthatod más tanulók értékeléseit. Foglalhatsz próbaórát is, ami rövidebb és gyakran jóval olcsóbb, mint egy rendes óra. Van olyan is persze, akinél kifejezetten drága a próbaóra is. Apropó olcsó vagy drága… Semelyik tanár nem tartja titokban, mennyi pénzért ad Neked órát. Személy szerint nagyon jónak találom, hogy be tudod állítani a keresésnél, körülbelül milyen összeget szánsz egy órára. Így eleve azokat a tanárokat jeleníti meg az italki, akik az általad választott árkategóriában dolgoznak.
Az időpontfoglalás, fizetés az italkin keresztül megy. Kényelem a tetőfokon.
Ezeken kívül indíthatsz beszélgetéseket különböző témákban, olvashatsz nyelvtanulási cikkeket, részt vehetsz nyelvtanulási kihívásokban.
Regisztrálnod itt is kell, majd miután megadtad a nyelvtanulás szempontjából fontos adataidat (annyit árulsz el magadról, amennyit szeretnél), kereshetsz olyan felhasználót, akivel szívesen beszélgetnél.
Küldesz neki egy üzenetet, majd meglátod válaszol-e. Ha igen, és szimpatikus is, itt is csak rajtatok áll, hogy maradtok a levelezésnél, vagy szeretnétek beszélgetni is. Kiválasztjátok a hogyant, pl. WhatsApp, Skype, Hangouts, és indulhat a történet.
Felhívnám a figyelmet, hogy vannak olyan felhasználók, akik régen regisztráltak és azóta az oldal felé se néznek. Ha valaki nem válaszol, ne vegye el a kedved, nem benned van a hiba. Az is megesik, hogy valaki egyáltalán nem szimpatikus és mégsem szeretnél vele beszélgetni. Nos ha így áll a dolog, akkor ne beszélgess vele. Ahogy a való életben sem mindig kedves emberekkel futunk össze, itt sincs ez másként. Természetes dolog.
Volt már olyan beszélgetőtársam erről az oldalról, akivel hónapokig gyakoroltunk együtt, olyan is, akivel csak 1-2 alkalommal beszélgettem, és persze olyan is, akivel egyáltalán nem beszéltem.
-> A következő két alkalmazás mobilra íródott.
3. TANDEM
A Tandemben az a jó, hogy azonnal látod, ki van online és ki miről beszélgetne szívesen. Itt tényleg nagyon gyorsan rá lehet jönni, ki az, aki ténylegesen aktív és azért van itt, hogy gyakoroljon.
Jó ötletnek tartom, hogy meg lehet adni, milyen téma érdekel, miről beszélgetnél szívesen. Az alkalmazás is frappáns ötleteket dob fel, csak ki kell választanod a neked tetszőt. Persze saját témát is megjelölhetsz. Így amint végigpörgeted a felhasználók listáját, könnyen ki tudod szúrni, ki szimpatikus. Írsz neki, ő pedig vagy válaszol vagy nem… :)
Ezen az alkalmazáson keresztük aktív szokott lenni a kommunikáció, jó esély van rá, hogy pár percen belül többen is írnak neked.
Küldhetsz hangüzenetet is, van olyan funkció is, hogy a neked írt üzenetet ki tudod javítani, amiért a másik fél hálás szokott lenni, és ő is szívesebben segít neked.
Ha alkalmazást használok, én ezt szoktam, mert jó tapasztalataim vannak. Itt is találtam már olyan embert, akivel hetekig beszélgettünk 2-3 naponta. Előre egyeztettük a témát, és fel tudtunk belőle készülni.
Ahogy a Tandemnél, itt is van fizetős funkció is, de az ingyenessel jól el lehet boldogulni. Miután letöltötted a telefonodra, a szokásos adatmegadás után a Search gombra kattintva kapsz is egy listát, akiket a HelloTalk „Best Match”-ként jelöl, de megnézheted, ki az, aki földrajzilag a legközelebb van hozzád, illetve kérheted, hogy csak az online embereket listázza.
Beszélgetést indítani itt is könnyű, pár másodperces akció, a többi rajtatok múlik. Szerintem meglepően sokan indítanak hangüzenettel, amit én azért szeretek, mert a hallás utáni szövegértést is jól lehet gyakorolni.
Összességében szerintem érdemes kipróbálni ezeket a lehetőségeket, és reméljük jó tapasztalatokat gyűjtesz. Azért ne felejtsük el, hogy jó beszélgetőpartnert találni nem olyan könnyű. Ahogy a saját anyanyelveden sem szívesen beszélgetsz mindenkivel, aki szembejön az utcán, itt sem biztos, hogy azonnal megtalálod azt, akivel egy hullámhosszon vagytok. Egy adag nyitottság és pozitív hozzáállás viszont jót tesz. Nagyon sok érdekes embert ismerhetsz meg, akár egy, akár több beszélgetés erejéig. A lényeg pedig az, hogy gyakorold a nyelvet, nem igaz?