Lingoholic

Nyelvet tanulni senkinek sincs ideje

Nyelvet tanulni senkinek sincs ideje

15 gondolatébresztő tipp, mert talán mégis van

clock-2133825_640.jpg

 

Nem találkoztam még olyan épkézláb felnőtt emberrel, aki azzal keresett volna meg, hogy van egy halom ideje, nem tudja mit kezdjen vele, így nyelvet szeretne tanulni. Azért, hogy kitöltse valamivel azt a sok üresjáratot a napjában.

 

 

Mégis vannak emberek, akik vagy nyelvet, vagy valami mást tanulnak amellett, hogy dolgoznak, családjuk van, társasági életet élnek. Mi a titkuk? Van egyáltalán titok? Lehet mi, átlagemberek nem tudjuk, hogy bizonyos kiváltságosok úgy születtek, hogy az ő napjuk 24 óra helyett 48-ból áll? Ez lenne a szörnyű, ezer sárkánnyal védett titok? Lehet, nem tudom, mert titok, és ezer sárkánnyal őrzik :). Ezen a vonalon így el sem indulok, mert én úgysem így születtem, visszacsinálni nem tudom, hagyom a csudába.

 

 

Pár hete hallgattam Laura Vanderkam TED előadását, amelyben arról beszél, hogyan lehet időnk a számunkra fontos dolgokra. Amellett, hogy angolul van az előadás, tehát lehet belőle tanulni, nagyon tetszett a fő üzenete. Számomra a fő üzenet annyi, hogy ha valamire nincs időd, az azt jelenti, hogy az nem prioritás. Te így döntöttél. Tippet is kapunk arra, hogyan lehet jobban meghatározni a prioritásainkat, hogy a következő év jobban sikerüljön.

 

Az előadást itt hallgathatod és nézheted meg:

 

 

 

Úgy döntöttem, hogy számomra a nyelvtanulás prioritás lesz. Nem az első helyen áll, mert az első helyen a családom van, de a top 5-ben benne van.

 

 

Mindenki máshogy tudja beilleszteni a tanulást a napjába. Leírok 15 technikát, amit én használok, hátha ötletet adhatok valakinek. Biztos vagyok benne, hogy egy az egyben nem lehet ezt átvenni, nem is gondolom, hogy én olyan jól csinálom (pedig igyekszem), de talán 1-2 technika elindít egy kis gondolatot, és valaki arra ébred, hogy most már tudja, mikor fog nyelvet tanulni.

 

 

Az egyik alapelvem az, hogy minden nap kell tanulni. Valahogy. Valamennyit.

 

A másik alapelvem, hogy a tanulás nem jelenti azt, hogy kisangyal módjára oda kell ülni az íróasztalomhoz, zárt ajtó mögé, csendben, hogy senki ne zavarjon. Ha ezt jelentené, nagyon nagyon keveset tanulnék. A nyelvtanulásban az a jó, hogy más dolgokkal párhuzamosan is lehet csinálni. Az íróasztalhoz csendben leülős változat veszi igénybe a legkevesebb időt.

 

A harmadik pedig az, hogy fülhallgató nélkül nem teszem ki a lábamat a házból. Mindig van egy a zsebemben vagy a táskámban, és az ágyam mellett is. Persze a telefonom is tele van hanganyagokkal, hogy legyen mit hallgatni azzal a fülhallgatóval. Ezzel töltöm a legtöbb tanulós időt, mert ez a legegyszerűbb.

 

Jöjjön a 15 technika, ötlet:

 

 

1. Reggeli lehetőség. Gyerekeket beadom az oviba, suliba, majd visszamegyek az autóhoz, amivel kicsit odébb parkolok, így körülbelül 4 percet kell visszagyalogolnom a parkolóig. Ezalatt az idő alatt egy 4-5 perces szöveget meg tudok hallgatni. Mivel haza is kell hoznom a gyerekeket délután, ez már kétszer 5 perc naponta.

 

 

2. Séta a vársoban, miközben egyik helyről megyek a másikra. Piros a lámpa, 60-70 másodpercig is. Szuper. Mobil elő, Anki megnyit, szavak ismétlése indul. 60-70 mp alatt sok szót át lehet ismételni. Nagyvárosban, több piros lámpa esetében még többet.

 

 

3. Edzés otthon. Nem nagyok még a gyerekek, passzolgatni bébiszittereknek nem szoktam őket, így késő délután legritkább esetben megyek el otthonról. Marad az otthoni edzés. Youtube-on kiváló angol nyelvű edzős videók vannak. Gyakorlatok neveit, testrészeket, motivációs dumákat lehet belőlük tanulni és még edzettünk is. Csodálatos.

 

 

4. Szintén otthoni edzés és nyelvtanulás kombó. Egyszerű de nagyszerű az elliptikus tréner. Nyilván nem olyan jó, mint egy kinti edzés, de ez is megteszi. Főleg, ha az egyik kedvenc spanyol sorozatomból megy közben egy rész (La Casa de Papel, mielőtt rákérdeznétek). Edzés és nyelvtanulás. Álom.

 

 

5. Helyszín: autó. Társaság: nincs, egyedül vagyok. Viszonylag gyakran előfordul, mert a tanítás miatt szoktam helyszíneket váltogatni, és van, hogy kicsit többet is utazok. Telefonról gondolkodás nélkül, már automatikusan indítom a hanganyagot. Azok a 10 percek sokat számítanak ám, ha összeadódnak.

 

 

6. Esti mese gyerekeknek angolul. Néha a gyerekek azt kérik, hogy angolul olvassak nekik mesét. Nyilván ez nem függ össze azzal a ténnyel, hogy a könyv rózsaszín, csillogós, és tündérek vannak benne, gyönyörűen rajzolva (fotó a bekezdés alatt). A kettőnek semmi köze egymáshoz. Haha. Ha azt hiszitek, hogy a mesekönyvekben csak pofonegyszerű szókincs van, akkor az nagy tévedés. Arról nem is beszélve, hogy a gyerekek olyanokat tudnak kérdezni, hogy mi hogy van angolul, németül, hogy csak pislogok. Így ezt is a lehetőségek közé sorolom.

 

pippa.jpg

 

 

7. Az ágy mellett mindig kell, hogy legyen egy könyv. Nagyon hiszek az olvasás erejében, magyarul is és idegen nyelven is. Ezért mindig van könyv az ágyam mellett, és van, hogy csak 5 percet olvasok belőle alvás előtt, van, hogy fél órát. Van, hogy komolyabb könyvet, van, hogy lazábbat. A mosatni aktuális egy John Grisham könyv spanyolul, La Tapadera (The Firm). A Grisham könyvek azért jók, mert izgalmasak, és nem olyan bonyolult a nyelvezetük.

 

 

8. Hírek átfutása. Szinte mindenki át szokta pörgetni az aznapi híreket, vagy szinte biztos, hogy van olyan oldal, amit átfut. Ezt nem csak magyarul lehet csinálni. Sőt, ajánlott nem magyarul csinálni. Én legalábbis mindenképpen ajánlom, hogy más nyelven csináljuk. Nem feltétlenül az anyanyelvi szinten íródott hírekről van szó, vannak könnyített változatok is. Németül a DW Top-Thema cikkek B1 szinten íródtak, angolból pedig ott van például a News in Levels oldal, ahol 3 nehézségi szint közül lehet választani.

 

 

9. Filmnézés, sorozatnézés. Bevallom, nekünk nagyon ritkán jut idő arra, hogy a férjemmel leüljünk megnézni valamit. Én még azzal is nehezítem a dolgot, hogy csak idegen nyelven nézek sorozatot, a tanulás miatt. Így megesik, hogy a sorozatot mondjuk spanyolul nézzük, angol felirattal, hogy értsük is és én is tanuljak vele.

 

 

10. Bármikor, ha van 2-3 percnyi idő, és a telefon a közelben van, jöhet valamilyen alkalmazás. Anki, Quizlet, Clozemaster. Ők az én kedvenceim, de van még sok másik.

 

 

11. Jövés-menés, tevékenykedés otthon. Háttérben szólhat a Radio Garden. Hogy melyik város melyik rádióját hallgatjuk, csak kedv kérdése.

 

 

12. Az íróasztalnál ülős tanulás sokszor annyit jelent, hogy pár újabb, érdekes hanganyagot felmásolok a telefonra, tananyagokból bemásolom az új kifejezéseket az ANKI-ba, hogy a piros lámpáknál legyen mit átpörgetni. Szóval előkészület.

 

 

13. Más változat az íróasztalos időre az Aranylista, azaz a Goldlist technika. 15-20 percet vesz igénybe, és ha tartósan csinálod, jelentős lesz a haladás 2-3 hónapon belül.

 

 

14. A táskában mindig lehet egy kis újság vagy könyv. Ha az ember várakozni kényszerül, elő lehet venni, kicsit olvasni belőle. Szinte mindig lapul a táskámban egy Minden Nap Németül magazin.

 

 

15. Ha már hajlamosak vagyunk valamilyen üzenetküldővel babrálni a telefonunkon, jó, ha van kéznél 1-1 beszélgetőtárs, akinek az anyanyelve pont az, amit mi tanulunk. Mindenki örül egy-egy whatsapp üzenetnek, ők is. Hogy honnan lehet ilyen beszélgetőtársakat keríteni, arról itt írtam.

 

 

Te melyiket építenéd be a napodba? Ha tetszett a cikk és érdekel a nyelvtanulás, látogasd meg a Lingoholic facebook oldalát is.

 

 

 

Szólj hozzá! személyes nyelvtanulás szórakozás német spanyol motiváció ötlet idő tanulástechnika rutin nyelvtanulási tippek beszélgetőpartner sikeres tanulás Goldlist idő management nyelvtanulós alkalmazások Tovább
Nyelvet tanulni senkinek sincs ideje Tovább
Facebook Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Mit olvassak németül? Kezdő, középhaladó és haladó szinten... Mit olvassak németül? Kezdő, középhaladó és haladó szinten...
  • Hogyan és mit olvassunk idegen nyelven? Hogyan és mit olvassunk idegen nyelven?
  • Anyanyelvű beszélgetőpartnerek, hol vagytok? Anyanyelvű beszélgetőpartnerek, hol vagytok?
  • Saját tapasztalataim a Goldlist módszert illetően Saját tapasztalataim a Goldlist módszert illetően
  • Keressük a nyelv aranyát, avagy a Goldlist módszer Keressük a nyelv aranyát, avagy a Goldlist módszer

A bejegyzés trackback címe:

https://lingoholic.blog.hu/api/trackback/id/tr1814618518

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Instagram

Lingoholic

Szia! Szabó-Szűcs Gabriella vagyok, nyelvtanítással és nyelvtanulási technikákkal foglalkozom. Angol és német nyelvet tanítok, de beszélek spanyolul is, ezért alkalomadtán egy-egy spanyolóra is keveredik a sok angol és német közé. Abszolút odáig vagyok a munkámért, az a mázlista vagyok, aki pont azzal foglalkozik, amivel szeretne. A tanítás mellett a tanulás is az életem részét képezi; egyfelől a beszélt nyelveket igyekszem magasabb szintre emelni, másfelől új nyelvet is szívesen tanulok. Miről olvashatsz nálam? Nyelvtanulásról természetesen :) Tippek, ötletek, motiváció, tapasztalat és egyéb témák. Gyere, nézz szét, hátha akad valami fogadra való :) Üdv, Gabi

Keresés

Címkék

angoltanulás (1) angol haladó (1) angol középfok (1) angol nyelvtanuló oldalak (1) angol újrakezdő (1) anyanyelvű beszélgetőpartner (2) beszélgetőpartner (3) dalszöveg (1) deutsche welle (1) Difusón (2) exntenzív olvasás (2) felsőfok (1) film (2) Goldlist (5) haladó német (2) hatékonyság (1) idő (5) idő management (4) intenzív olvasás (1) jojo (1) kezdet (1) kezdő német (1) memóriatrükk (1) mit olvassak németül (1) motiváció (8) német (6) német B1 (1) Német C1 (1) német könnyűzene (1) német névelők (1) német zene (1) nyelvek (10) nyelvtanulás (15) nyelvtanulási tippek (3) nyelvtanulós alkalmazások (1) olvasási tippek (2) olvasás idegen nyelven (2) ötlet (15) rutin (5) sikeres tanulás (8) spanyol (4) spanyol C1 (1) személyes (5) szókincs (7) szórakozás (8) tanulástechnika (10) Címkefelhő

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Archívum

  • 2019 október (2)
  • 2019 február (2)
  • 2019 január (2)
  • 2018 december (4)
  • 2018 március (1)
  • 2017 szeptember (2)
  • 2017 június (1)
  • 2017 május (4)
  • Tovább...

Feedek

  • RSS 2.0
    bejegyzések, kommentek
  • Atom
    bejegyzések, kommentek
XML

Egyéb

Nyelvtanulás szenvedéllyel
süti beállítások módosítása
Dashboard